Nowe stacje meteorologiczne dla rolników z terenu Południowej Wielkopolski
We wtorek, 16 kwietnia 2013 w Starostwie Powiatowych w Kaliszu odbyło się przekazanie kodów dostępu do stacji meteorologicznych znajdujących się w gospodarstwach demonstracyjnych południowej Wielkopolski.
Oficjalnego przekazania specjalnych kodów dostępu 16 rolnikom dokonali Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Ryszard Jaworski oraz Wicestarosta Kaliski Andrzej Dolny.
– To jest jeden z ważnych elementów, kiedy możemy uczestniczyć w tym co Państwo na co dzień robicie i Was wspierać i pomagać. Będzie to nie tyko pilotażowy w skali kraju pomysł, ale sprawdzi się też w praktyce. Świadczy to o tym, że jest to dobry kierunek. Chciałbym żebyście Państwo z tego skorzystali, by stacje pomagały w podejmowaniu decyzji. Cieszę się, że taki sprzęt trafi do Wielkopolskich powiatów, i dobrze, że ta sieć obejmie całe województwo. Dziękuję za kolejną innowacyjną rzecz, którą Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wprowadza w życie – mówił Krzysztof Grabowski członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
– Takie sieci stacji agrometeorologicznych w krajach zachodnich działają od kilkunastu lat i pomagają rolnikom. Dobrze, że Wielkopolska będzie wyposażona w taki sprzęt– mówił Ryszard Jaworski, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Stacje meteorologiczne zamontowane będą w każdym powiecie województwa. Stacje informują o wilgotności powietrza, prędkości i kierunku wiatru, temperaturze. To pilotażowy program w skali kraju. Samo urządzenie nie jest duże, wyposażone jest w ogniwo solarne. Każda stacja działa autonomicznie i niezależnie. Komunikacja indywidualnej stacji z serwerami odbywa się w technologii GSM, każda ze stacji posiada własną wbudowaną kartę SIM. Dane przekazywanie są na serwer za pomocą sieci komórkowej. Ponadto stacja wyposażona jest w panel słoneczny, który ładuje baterię – akumulator o mocy co najmniej 0,5 W, bez konieczności podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania. Czas działania akumulatora bez doładowywania wynosi minimum osiem miesięcy. Istnieje możliwość archiwizacji danych z wszystkich czujników z możliwością automatycznego uzupełnienia na serwerze w momencie przerwy w komunikacji. Dane z serwera będą udostępniane rolnikom na stronie internetowej WODR za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Świadczenia Usług. Takie stacje będą w każdym powiecie Wielkopolski i dodatkowo w gospodarstwach demonstracyjnych trzech szkół rolniczych, by ich specyfikę działania mogli poznawać uczniowie.
Kody dostępu dla rolników gospodarstw demonstracyjnych z terenów północnej Wielkopolski zostaną przekazana w piątek, 19 kwietnia 2013 roku o godzinie 11.00 w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Sielinku w powiecie nowotomyskim.
Tekst, zdjęcia: Mateusz Sieradzki