Nadzieja nie umiera

Ponad dwa tysiące osób w Polsce oczekuje na przeszczep nerki, serca, płata wątroby czy trzustki. Zwykle oczekiwanie na dawcę trwa około dwóch lat. Co robić, żeby przeszczepów było więcej, o tym rozmawiali uczestnicy prowadzonej od czterech lat kampanii „Drugie życie”. We wtorkowe przedpołudnie sala sesyjna Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wypełniła się młodymi ludźmi. Gimnazjaliści wzięli udział w szkoleniu poświęconym prawnym i medycznym aspektom przeszczepiania narządów. W spotkaniu uczestniczył Przemysław Pacia, wicewojewoda wielkopolski.

Dziękuję, że jesteście z nami – przywitał uczniów – Dla mnie możliwość uratowania komuś życia jest czymś najpiękniejszym na świecie.

Obiecał, że odpowie na każdego maila, którego skierują do niego gimnazjaliści. Planuje również odwiedzić szkoły, które w ramach kampanii zaproszą go do siebie.

Doktor Maciej Głyda, utalentowany chirurg transplantolog wyjaśniał młodzieży, jak ważne jest oświadczenie woli, czyli wyrażenie zgody na oddanie narządów na wypadek śmierci. Podkreślał, że przeszczepy dla wielu ludzi są jedyną nadzieją na przeżycie.

Młodzież mogła również poznać ludzi po przeszczepie. Jednym z nich jest Karol Prętnicki, poznański wydawca książek dla dzieci. Księgarz od ponad 10 lat żyje z nowym sercem. Jest żywym dowodem, na to, że po przeszczepie można zwyczajnie żyć. Swój wolny czas poświęca na szerzeniu wiedzy wśród ludzi o transplantologii.

W Polsce rośnie liczba przeszczepów. W ubiegłym roku dokonano ich blisko 1500. Najwięcej przeszczepiono nerek – ponad 1500, nowe serce otrzymało 322 pacjentów. Jednak powinno być ich dużo więcej, ale żeby tak było trzeba edukować ludzi i walczyć z mitami związanymi z przeszczepami. Właśnie młodzież biorąca udział w projekcie „Drugie życie” będzie starała się obalać stereotypy związane z transplantologią.

Organizatorem kampanii jest Fresenius Medical Care. Więcej informacji: www.drugiezycie.org.pl

 

GALERIA FOTOGRAFII: