Studenci i wykładowcy poznańskich uczelni, na zaproszenie eurodeputowanego Andrzeja Grzyba, wzięli udział w corocznym seminarium, poświęconym bieżącym problemom rynku rolnego. Pokłosiem naukowej debaty w murach Parlamentu Europejskiego będzie kolejna z cyklu publikacja, której od lat współautorem jest gospodarz wydarzenia i nauczyciele akademiccy przygotowujący studentów do brukselskiej debaty.
Uczestnikami seminarium byli studenci Wydziału Ekonomii, specjalności Gospodarka żywnościowa i biobiznes oraz SKN Gospodarki Żywnościowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Towarzyszyli im pracownicy Katedry Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej pod kierownictwem prof. dr. hab. Andrzeja Czyżewskiego. Podczas spotkania młodzi naukowcy mieli okazję do prezentacji swoich spostrzeżeń dotyczących „Efektywności rolnictwa drobnotowarowego w wybranych krajach europejskich” oraz „Rynku mleka w UE i jego perspektywie”. Wśród słuchaczy, oprócz gospodarza Andrzeja Grzyba, działającego m.in. w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, był poseł Jarosław Kalinowski, członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wykłady zakończyła dyskusja studentów z politykami.
Od lat efektem wyjazdów studyjnych poznańskich studentów do Parlamentu Europejskiego są publikacje autorstwa posła Andrzej Grzyba oraz pracowników naukowych katedry biorących udział w seminariach. Pierwsza ukazała się w 2011 roku. Także tegoroczne spotkanie doczeka się swojej monografii.
Podczas czterodniowej wizyty w Holandii oraz Belgii, poza wizytą w Parlamencie Europejskim, studenci i wykładowcy wzięli udział m. in. w spotkaniu z Albertem Smitem, zastępcą burmistrza Assen ds. międzynarodowej współpracy, Hansem Ingramem, doradcą ds. relacji zewnętrznych z firmy Nederlandse Aardolie Maatschappij BV Assen oraz Peterem Bruinenbergiem, menadżerem technologii żywności i agronomii z firmy Avebę, a także w spotkaniu w Biurze Informacyjnym Województwa Wielkopolskiego z Małgorzatą Syllą, spotkaniu z dr Magdaleną Sapałą, pracownikiem EP ThinkThank, prof. Dariuszem Rosatim, posłem do PE. Ostatniego dnia odbyło się seminarium w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE z pracownikami Wydziału ds. Rolnictwa i Rybołówstwa – Krystianem Kęciekiem, Pierwszym radcą i kierownikiem jednostki, Joanną Horyzą i Leszkiem Piłką, jej radcami oraz Anną Kowalską – Klockiewicz, Poza merytoryczną częścią wycieczki, goście z Poznania mieli także czas na zwiedzanie Brukseli, Gandawy oraz miasta Bonn.
Artykuł Studenci o rolnictwie. Seminarium w PE pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.