Aktualne wyzwania dla ochrony praw człowieka, szczególnie w kontekście migracji i uchodźctwa wewnętrznego były głównym tematem organizowanego dziś w Parlamencie Europejskim III Szczytu Rzeczników Praw Człowieka z państw UE, Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich.
„Ideą Szczytów jest dyskusja w duchu otwartości, wymiany dobrych praktyk, doświadczeń. Spotykamy się nie po to by się wzajemnie pouczać, ale by się od siebie wzajemnie uczyć i wzajemnie wzbogacać naszymi doświadczeniami” – mówił podczas spotkania współorganizator wydarzenia poseł Andrzej Grzyb.
„Krajowe instytucje na rzecz praw człowieka zaczęły już reagować na nowe wyzwania, jakimi są kwestie migracji. Zaangażowały się również we wspólny proces refleksji. W listopadzie 2015 roku przyjęto Deklarację Belgradzką na rzecz Ochrony i Promocji Praw Uchodźców i Migrantów. Tego samego dotyczyła przyjęta przez rzeczników praw człowieka z UE i jej sąsiedztwa, deklaracja kijowska. Dzisiejsze spotkanie było dobrą okazją do kontynuowania wspólnej refleksji i skonfrontowania treści przyjętych wcześniej dokumentów z najnowszymi wydarzeniami, szczególnie w przededniu spotkania przywódców UE, którzy maja podjąć kluczowe decyzje dla zapobieżenia dalszego kryzysu migracyjnego” – podkreślił europoseł PSL.
III Szczyt Rzeczników Praw Obywatelskich (Ombudsmen) to kontynuacja serii spotkań mających na celu wzmocnienie roli Krajowych Instytucji Praw Człowieka oraz promowanie szacunku dla praw obywatelskich. Poprzednie edycje zostały zorganizowane z inicjatywy posła Andrzeja Grzyba w 2011 oraz w 2013 roku. Obie edycje obejmowały debaty w ramach spotkań Podkomisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego (DROI) oraz panele dyskusyjne organizowane przez Grupę EPL. Spotkania były i są organizowane we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Polski oraz z Europejską Siecią Krajowych Instytucji Praw Człowieka.
W tym roku, w spotkaniu uczestniczyli rzecznicy praw obywatelskich UE – Emilly O’Raily, Polski – Adam Bodnar, Słowacji- Marian Torok, Kosowa- Hilim Jashari, Serbii-Sasa Jankovic oraz przedstawiciele krajowych instytucji praw człowieka z Azerbejdżanu, Ukrainy, Gruzji, Albanii i Mołdawii.
Artykuł Rzecznicy Praw Obywatelskich Europy o migracji i prawach człowieka pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.