W 2010 r. poseł Grzyb nadzorował z ramienia Europejskiej Partii Ludowej prace nad opinią Komisji Przemysłu Badań i Energii (ITRE) w kwestii Wspólnej Polityki Rolnej do 2020 roku (tzw. raport Dessa) – COM (2010)0672.
Europejskie Kongresy Młodych Rolników
Razem z pozostałymi posłami do PE z ramienia PSL poseł wspiera organizację kolejnych edycji Europejskich Kongresów Młodych Rolników w Brukseli, jako ambasadorowie EKMR w Polsce. Dzięki wsparciu posłów do PE PSL w obradach w 2016r. po raz 3 uczestniczyła 50 osobowa reprezentacja młodych rolników z całej Polski. Każdego roku wszyscy Europosłowie PSL zapraszają po 12 młodych rolników. Na zaproszenie Andrzeja Grzyba do PE przyjechali rolnicy z woj. lubuskiego, dolnoślą- skiego, opolskiego i wielkopolskiego. Europejskie Kongresy Młodych Rolników mają służyć promocji ludzi młodych zajmujących się rolnictwem oraz dokonaniu prezentacji osiągnięć młodych rolników. W trakcie Kongresów przedstawiane są
projekty z krajów członkowskich wyłonione do konkursu na najlepszego rolnika oraz zostaje nagrodzony europejski zwycięzca. Program Kongresu przewiduje wystąpienia i dyskusje z przedstawicielami organizacji rolniczych, w tym Europejskiej Rady Młodych Rolników. Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb w debacie z uczestnikami Kongresu podkreślił znaczenie rolnictwa jako źródła surowców i produkcji pierwotnej w ramach bioekonomii – światowego trendu priorytetowego również w strategii gospodarczej UE.
Należy rozmawiać z młodymi rolnikami o znaczeniu oraz szansach związanych z bioekonomią – to, co dziś jest innowacją, jutro będzie codziennością, ich codziennością. Surowce organiczne to już dziś np. bioplastiki do różnorakich zastrozowań czy biopaliwa i wiele innych. Bioekonomia to także nieodzowny element projektowanej obecnie europejskiej gospodarki w obiegu zamkniętym, bezodpadowej, zmierzającej do bardziej wydajnego i konkurencyjnego wykorzystania surowców. To ogromne zadanie, ale i szansa rozwoju dla młodych rolników z Polski – Andrzej Grzyb, 2016 r.
Woda – dobro publiczne i prawo człowieka
Brak dostępu do wody bywa nie tylko przyczyną chorób i śmierci, ale też konfliktów. W PE poseł Andrzej Grzyb wspiera utrzymanie wody jako dobra publicznego oraz sprzeciwia się pomysłom komercjalizacji.
Bez wody nie ma rolnictwa, żywności, życia. Dziś w UE wyzwaniem może być dostarczenie wody w odpowiedniej ilości i odpowiedniej jakości dla przemysłu, coraz częściej jest to problem dla rolnictwa, jutro może to być problem rodzin w UE. Już teraz woda jest źródłem rywalizacji i konfliktów na świecie. Powodzie i susze są m.in. ważnym czynnikiem powodują- cym masowe migracje. – Andrzej Grzyb, 2016 r.
W PE trwają prace nad pakietem legislacyjnym dotyczącym gospodarki w obiegu zamkniętym, bezodpadowej. Także wodę należy traktować jak surowiec, który można i należy odzyskiwać. – Andrzej Grzyb, 2016 r.
Z inicjatywy posła do PE Andrzeja Grzyba Podkomisja Praw Człowieka PE zleciła badanie „Woda jako obszar współpracy i konfliktów na świecie”. Opracowanie stało się także przedmiotem debaty publicznej w ramach podkomisji. Woda kolejny raz staje się tematem obrad Parlamentu Europejskiego. W 2015 roku poseł Grzyb poparł rezolucję PE podjętą jako odpowiedź na pierwszą w historii inicjatywę obywatelską, która zebrała wymaganą w Traktacie Lizbońskim liczbę głosów tzw. „Right2Water”. Pod dokumentem podpisało się ponad 1,9 milionów obywateli Unii Europejskiej.
Artykuł ROLNICTWO WPR 2020 pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.