PRAWA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – MIEJSCA PRACY – WSPARCIE OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA
Miejsca Pracy dla Osób Niepełnosprawnych
Z inicjatywy europosłów Klubu PO-PSL doszło do spotkania dwóch polskich wiceministrów z komisarzem Almunią. Chodziło o uzyskanie zapewnienia Komisji Europejskiej, że nie dojdzie do zmniejszenia dopuszczalnej puli pieniędzy na pomoc publiczną w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Wyszliśmy ze spotkania spokojniejsi. Uwrażliwiliśmy komisarza na potencjalne konsekwencje wprowadzenia obowiązku notyfikacji pomocy publicznej dla przedsiębiorstw zatrudniających osoby niepełnosprawne. Taki zapis mógłby w istotny sposób zmniejszyć ilość zatrudnionych w tej grupie społecznej w Polsce – powiedziała po spotkaniu Danuta Hübner.
– Zorganizowaliśmy to spotkanie, żeby zbliżyć stanowiska. Chodzi nam przede wszystkim o zmniejszenie ciężaru administracyjnego. Dodatkowo dostaliśmy zapewnienie, że nie ma zagrożenia dla wsparcia zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych – powiedział Andrzej Grzyb (PSL).
– Zostaliśmy przez komisarza zapewnieni, że w proponowanych zapisach nie ma mowy o ograniczeniu funduszy dla zatrudniania osób niepełnosprawnych. Szczegółowe zapisy są teraz negocjowane, ale jesteśmy na dobrej drodze. Wiele wątpliwości zostało rozwianych – dodał Tadeusz Zwiefka (PO).
W spotkaniu z komisarzem ds. konkurencji Joaquinem Almunią zorganizowanym przez eurodeputowanych PO Danutę Hübner, Tadeusza Zwiefkę, oraz Andrzeja Grzyba (PSL) wzięli udział wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski oraz wiceminister polityki społecznej Radosław Mleczko.
Chodziło o wyjaśnienie kwestii obowiązku notyfikacji pomocy gdzie wydatki publiczne przekraczają 0,01% PKB w danym roku oraz gdzie budżet programu przekracza 100 mln euro.
Na dofinansowanie wynagrodzeń dla osób niepełnosprawnych zatrudnionych przez MŚP przeznacza się w Polsce około 3 mld zł rocznie. W Polsce subsydiowane są wynagrodzenia 240 tys. pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych u ok. 18,6 tys. pracodawców.
Obecnie Komisja Europejska prowadzi konsultacje w tej sprawie z państwami członkowskimi. Jest to ostatni moment by przekonać KE do skreślenia propozycji wprowadzania progów na tę formę pomocy publicznej.
Wsparcie osób z Zespołem Downa
Niemożliwe nie istnieje – sesja ONZ w Genewie z okazji World Down Syndrom Day
Dlaczego poważny polityk zakłada dwie różne skarpetki i namawia do tego samego swoich znajomych z portali społecznościowych? Nie dla zabawy, chociaż i taki element towarzyszy akcji. Przede wszystkim by zwrócić uwagę świata na problemy osób cierpiących na Zespół Downa, których symbolem są niedobrane części garderoby. W 2017 roku do kampanii przyłączył się poseł Andrzej Grzyb. A wszystko dzięki niezwykłej nastolatce z Białegostoku. Gosia Jabłońska, która urodziła się z Zespołem Downa od lat udowadnia, że niemożliwe nie istnieje. Tym razem stanęła na czele polskiej delegacji reprezentującej borykające się z tym schorzeniem osoby, które w Genewie brały udział w odbywającej się właśnie sesji ONZ. W spotkaniu uczestniczył także Andrzej Grzyb, który aktywnie wspomagał reprezentantów naszego kraju w Szwajcarii.
Zaczęło się od internetowej kampanii #Socksbattle4DS, która polegała na założeniu dwóch różnych skarpetek i w takim niecodziennym stroju nagraniu filmu, w którym zachęca się znajomych by zrobili to samo. Właśnie by pokazać, że wspiera się osoby cierpiące na Zespół Downa, którym drobne wpadki modowe zdarzają się na co dzień. Z drugiej strony kto ich nie popełnia? – Zakładając dwie różne skarpetki wspieram ważną inicjatywę – Światowy Dzień Zespołu Downa. Liczę, że to przedsięwzięcie zwiększy świadomość społeczną odnośnie zespołu Downa, propagowanie praw ludzi cierpiących na tę wadę genetyczną, a także integrację z nimi – wyjaśnił na swoim profilu społecznościowym Andrzej Grzyb.
Jedną z głównych bohaterek dnia była wspomniana już Gosia Jabłońska. Dziewczyna od lat udowadnia, że bez względu na chorobę i przeciwności losu można żyć pełną parą i realizować najbardziej skryte marzenia. Wystarczy wspomnieć choćby o serialu „Blondynka”, w którym występuje od 2009 roku u boku najlepszych polskich aktorów. Została nagrodzona tytułem Wolontariuszka Roku. Dwa lata temu, razem z mamą i siostrą, reprezentowały polskie środowisko osób z zespołem Downa podczas sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu. W wolnych chwilach podróżuje i marzy by zwiedzić cały Świat. – Poseł Andrzej Grzyb wsparł naszą delegację i mogliśmy wziąć udział w obchodach World Down Syndrom Day w ONZ w Genewie. To mój wielki dzień – podzieliła się wrażeniami z pobytu w Szwajcarii Gosia w mediach społecznościowych, których jest aktywną użytkowniczką także w ten sposób przełamując stereotypy. A relację zakończyła pytaniem. – W czym świat byłby lepszy beze mnie?
Artykuł PRAWA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.