Lutowa sesja plenarna przyniosła zmiany w handlu emisjami. Jak nowe przepisy wpłyną na polski rynek? Andrzej Grzyb komentuje na łamach Portalu Gospodarczego w rozmowie z Dariuszem Ciepielą.
Dla Polski zapisy w przegłosowanej przez Parlament Europejski 15 lutego reformie systemu handlu emisjami nie są jednoznaczne. – Zważywszy na to, że jest to pierwsze czytanie i dokument zostanie przekazany do dalszych negocjacji, to jako delegacja PO-PSL wstrzymaliśmy się od głosu – mówi wnp.pl Andrzej Grzyb, poseł do PE z PSL, współprzewodniczący polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej (EPL).
– Podczas głosowania udało się zmienić współczynnik redukcyjny z 2,4 proc. do 2,2 proc. rocznie. Na tym bardzo zależało polskiej delegacji. Udało się także usunąć wprowadzenie tzw. cła węglowego w sektorze cementowym i wapienniczym, czyli opłat nałożonych na importowane do UE produkty wytworzone przez te sektory, których wytworzenie wiąże się z wysoką emisją CO2. Tym samym wstrzymano zabranie darmowych uprawnień do emisji CO2 przemysłowi cementowemu – mówi Andrzej Grzyb, poseł do PE z PSL, współprzewodniczący polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej (EPL).
więcej:
Artykuł Portal Gospodarczy: Co głosowanie nad reformą ETS oznacza dla Polski? pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.