Dzisiaj odbywa się w Warszawie III Kongres Energetyki Obywatelskiej, na którym niestety nie będę obecny – czasami mimo najszczerszych chęci trzeba wybierać między ważnymi spotkaniami. Tym razem w Wielkopolsce, spotkania w powiatach i gminach, do których zapraszają mieszkańcy, a gdzie w innym terminie bym nie mógł dotrzeć. Szczerze dziękuję dr Władysławowi Teofilowi Bartoszewskiemu za godne reprezentowanie PSL w debatach Kongresu.
Moje poglądy na energetykę obywatelską, czy może jako ludowiec powinienem powiedzieć, energetykę powszechną, są od dawna znane. Przynajmniej tym, którzy interesują się pracami Parlamentu Europejskiego i tym organizacjom, które z Parlamentem Europejskim blisko współpracują:
Energetyka obywatelska jest mi bardzo bliska.
Energetyka obywatelska to prosumeryzm, gdzie konsument jest równocześnie wytwórcą energii.
Energetyka obywatelska to wspólnoty energetyczne, świadczące usługi na rzecz lokalnych społeczności – jak wielkopolski Ostrowski Klaster Energetyczny.
Energetyka obywatelska to czysta energia i odnawialne źródła energii.
Energetyka obywatelska to energetyka rozproszona, a rozproszone systemy wytwarzania energii jest trudniej zdestabilizować.
Energetyka obywatelska to energetyka, w której źródło energii jest bliżej konsumenta, a tym samym mamy do czynienia z mniejszymi stratami energii.
Energetyka obywatelska to korzyści dla wytwórców indywidualnych i społeczności lokalnych.
Energetyka obywatelska to energetyka suwerenna, niezależna od importu surowców.
Dlatego też w czasie moich 10 lat pracy w Parlamencie Europejskim zabiegałem o rozwiązania korzystne dla prosumentów i społeczności energetycznych, zapisane przede wszystkim w dyrektywie o wspieraniu odnawialnych źródeł energii oraz rozporządzeniu o zarządzaniu Unią Energetyczną.
Uważam, że Energetyka obywatelska w wydaniu prosumenckim oraz społeczności energetycznych są koniecznym elementem uzupełniającym energetykę zawodową. Energetyka obywatelska jest również niezbędnym składnikiem niskoemisyjnej transformacji energetycznej.
Mówimy o tym od dawna http://biznesalert.pl/dlaczego-polska-wejsc-droge-transformacji-energetycznej-analiza/
O tym co zrealizowałem w Paramencie Europejskimdotychczas na rzecz transformacji energetycznej w Polsce można przeczytać na mojej stronie www.andrzejgrzyb.eu m.in.:
ENENERGIA – EKONOMIA – EKOLOGIA – BIOEKONOMIA – STOP SMOG – OZE
- Smog stop – Ciepłownictwo – Zabezpieczone wsparcie UE dla modernizacji ogrzewania komunalnego w miejsce trójących starych pieców – Elektromobilność i biogaz w transporcie publicznym
- Czysta energia dla Polski – transformacja energetyczna od węgla do OZE – reforma europejskiego systemu handlu pozwoleniami na emisje ETS – 12,5 mld Euro na modernizację w Polsce
- Bioekonomia – Biopaliwa
- Gospodarka o obiegu zamkniętym – bez odpadów, dla surowców
-
Unia Czystszego Środowiska, Zdrowej Żywności, Zdrowszego i Dłuższego Życia.
zdjęcie: biznesalert.pl
Artykuł III Kongres Energetyki Obywatelskiej pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.