Dłuższa żywotność produkty. Energia ze śmieci – gospodarka cyrkulacyjna na problemy Unii Europejskiej

, ,

Sprzęt psujący się tuż po okresie gwarancji, naprawa, która przewyższa cenę jego zakupu albo wręcz brak serwisu potrafiącego wykonać taką usługę – to sytuacje znane każdemu konsumentowi. Raport wykonany na zlecenie Federalnej Agencji Ochrony Środowiska w Niemczech potwierdził, że urządzenia produkowane w ostatnich latach psują się zdecydowanie częściej niż ich odpowiedniki sprzed kilku czy kilkunastu lat. Unia Europejska od lat szukała rozwiązania problemu. Będzie nią gospodarka o obiegu zamkniętym, która była głównym tematem marcowej sesji plenarnej. Dokument uwzględnił też m.in. postulat Andrzeja Grzyba  o wykorzystaniu komunalnych odpadów organicznych do produkcji biogazu jako drugą, obok kompostowania, dostępną metodę recyklingu. Dyrektywa to także wyzwanie dla samorządów i potencjał dla lokalnego biznesu.

 

– Europa potrzebuje surowców a Europejczycy oczekują czystego i bezpiecznego środowiska. Gospodarka o obiegu zamkniętym, poprzez efektywne wykorzystanie odpadów czy przedłużenie życia produktów pozwala nam te zamierzenia osiągnąć – mówił w swoim wystąpieniu w czasie debaty poseł Andrzej Grzyb.

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest z jednej strony odpowiedzią na uzależnienie UE od importu i ograniczonej dostępności surowców, w tym tych o znaczeniu strategicznym dla nowoczesnych technologii. Przede wszystkim chodzi o surowce ziem rzadkich, których 90%  znanych nam zasobów znajduje się na terytoriach ogarniętych konfliktami lub też w orbicie wpływu Chin. Europa musi zrobić wszystko by nie dopuścić do sytuacji, w której brak zasobów naturalnych zacznie wpływać na gospodarkę Unii Europejskiej.

Z drugiej strony model cyrkulacyjny odpowiada wyzwaniom środowiskowym. W tym zmniejszeniu ilości śmieci poprzez wydłużenie żywotności produktów dostępnych na rynku. – Zasobooszczędna i przyjazna środowisku gospodarka, to nie tylko recykling ale przede wszystkim niski poziom wytwarzania odpadów – prewencja, czyli najwyższy stopień w hierarchii gospodarki odpadami. Żałuję że nie wprowadzono postulowanego przeze mnie promowania gospodarek które tych odpadów wytwarzają znacząco mniej od innych, m.in. poprzez niższe cele recyklingu – dodał Andrzej Grzyb.

Wspomnianych już urządzeń RTV i AGD, ale także odzieży czy innych niezbędnych nam do codziennego funkcjonowania przedmiotów. Badania przeprowadzone przez Federalną Agencję Ochrony Środowiska potwierdziły kontrowersyjną teorię planowanego postarzania produktów, która sprawia, że te psuja się tuż po upływie okresu gwarancyjnego.  Także naprawienie dwu lub trzyletniego telewizora czy laptopa bywa zadaniem niewykonalnym. Po pierwsze cena takiej usługi jest tak wysoka, że taniej kupić nowy sprzęt, po drugie, nawet gdybyśmy się zdecydowali zapłacić za taką usługę, mało kto podejmuje się takich zadań. Dlatego nowy, ale zepsuty sprzęt trafia na wysypiska a my nabywamy kolejny egzemplarz, którego żywotność została zaplanowana.

Pakiet dyrektyw dotyczących gospodarki odpadami w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym wprowadza ambitne cele, m.in. recyklingu i znacząco wpłyną na kształt gospodarki odpadami w Polsce, stanowiąc z jednej strony wyzwanie dla samorządów, z drugiej zaś szanse na rozwój gospodarczy również na tych obszarach w których brakowało dotychczas impulsów ekonomicznych. W projekcie sprawozdania PE uwzględniony został m.in. postulat Andrzeja Grzyba (PSL EPL) o wykorzystaniu komunalnych odpadów organicznych do produkcji biogazu jako drugą, obok kompostowania, dostępną metodę recyklingu.  – Dokument to także rewolucja w edukacji z gospodarowania odpadami. Jednym z naszych podstawowych obowiązków będzie konieczność kompostowania odpadów organicznych. Takie zadanie stanie przed konsumentami, ale i samorządami. Dlatego zaproponowałem by jedną z możliwości ich zagospodarowania było zgazowanie. Nie tylko odpadów organicznych komunalnych, ale również pochodzących z gospodarstw domowych, parków, zieleńców i by dołączyć do tego osady ściekowe – dodał deputowany z Wielkopolski. – Cieszy natomiast możliwość przetwarzania odpadów organicznych nie tylko na kompost, ale i w procesie przetwarzania beztlenowego z odzyskiem biogazu. Może to w znaczący sposób wspomóc recykling zanieczyszczonych odpadów organicznych.

 

Głosowanie stanowiska PE do negocjacji z Radą i Komisją Europejską w sprawie pakietu odbyło się w środę, 15 marca 2017 roku, podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu.

Zdjęcie: http://www.europarl.europa.eu

Artykuł Dłuższa żywotność produkty. Energia ze śmieci – gospodarka cyrkulacyjna na problemy Unii Europejskiej pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.

Skills

Posted on

Marzec 14, 2017