PSL w PE traktuje priorytetowo kwestię wsparcia dla Polskiego rolnictwa – to zdecydowanie największa część Unijnego budżetu, istotny sektor polskiej gospodarki, polskiego handlu międzynarodowego oraz wsparcie dla jakości życia na obszarach wiejskich stanowiących ponad 93% powierzchni Polski, gdzie żyje prawie 40% Polaków. Dlatego poseł Grzyb, jako przewodniczący Klubu PSL w PE oraz współprzewodniczący polskiej delegacji w Grupie Europejskiej Partii Ludowej, największej w PE frakcji politycznej, zadbał by kluczowa dla losów Polski we Wspólnej Polityce Rolnej UE, funkcja Przewodniczącego Komisji Rolnictwa PE przypadła dla Polski. W lipcu 2014 funkcje tę objął poseł dr Czesław Siekierski z PSL. W styczniu 2017 podjęto decyzję, że dr Siekierski będzie przewodził Komisji Rolnictwa PE do końca kadencji PE.
W 2010 r. poseł Grzyb reprezentował Europejską Partię Ludową w pracach nad opinią Komisji Przemysłu Badań i Energii (ITRE) do Wspólnej Polityki Rolnej do 2020 roku (tzw. raport Dessa).
Obecnie przekazywane dopłaty bezpośrednie w Polsce oraz wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pochodzą z rekordowego, najwyższego w historii, udziału Polski we Wspólnej Polityce Rolnej 2014-2020, 42,4 mld Euro, wynegocjowanego przez PSL, w PE i Radzie UE, tym m.in. z Wielkopolskiego PSL przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi St. Kalembę. PSL skutecznie walczyło o środki z UE dla Polski i Wielkopolski z WPR 2014-2020. Największy spadek w budżecie UE na kolejne lata odnotowano właśnie we WPR (około 11%), natomiast Polska i tu odnotowała sukces, gdyż to, co otrzymamy z WPR w latach 2014-2020 wzrośnie o około 12% względem lat ubiegłych. To duża zasługa Ministrów i posłów do PE z PSL. Wsparcie rolnictwa w Polsce powinno być na tym rekordowym historycznie poziomie o ile utrzymany byłby komponent wsparcia krajowego przyjęty przez rząd z udziałem PSL.
Zobacz też inne działania Posła w zakresie Rolnictwa:
https://andrzejgrzyb.eu/10367-2/
https://andrzejgrzyb.eu/tylko-zdrowa-zywnosc/
I Europejski Kongres Młodych Rolników
Forum rolnicze powiatu kościańskiego
Forum Rolnicze Południowej Wielkopolski: polską wieś czeka wiele zmian
Zakazu wędzenia nie będzie Unia pomoże małym producentom
Polska wieś dostanie więcej pieniędzy – WPR na lata 2014-2020
Forum Rolnicze Południowej Wielkopolski – polskie rolnictwo czeka wiele zmian
Artykuł Dla polskich rolników – wspólna polityka rolna 2020+ pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.