Motylek przysiadł na gmachu urzędu
Warsztaty plastyczne, koncerty, występy artystyczne, pokazy ratownictwa medycznego to były tylko niektóre atrakcje „Dnia Wrażliwości – Dnia Motyla”, który po raz pierwszy obchodziliśmy w Poznaniu między innymi w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
Każdy, kto w czwartek pojawił się w holu Urzędu, już przy wejściu otrzymywał kolorowego motyla. „Dzień Wrażliwości – Dzień Motyla” – wymyślili wolontariusze poznańskiego Hospicjum Palium, którzy od wielu miesięcy prowadzą kampanię „Motyle dla hospicjum”.
– Motyle zawsze kojarzą się pozytywnie. Zorganizowaliśmy Dzień Wrażliwości, by w ten sposób pomóc 20-letniej Marysi Piechowskiej. Marysia wygrała walkę z chorobą nowotworową, ale straciła rękę – mówiła Barbara Grochal, koordynator „Motylego wolontariatu” w Hospicjum Palium.
Dziewczyna mieszka z młodszym bratem i mamą w Jastrowiu, żeby normalnie żyć i spełnić swoje życiowe marzenie (chce zostać architektem), potrzebuje nowoczesnej protezy. Wielu ludzi dobrej woli postanowiło jej pomóc i włączyło się w akcję „Podaj rękę Marysi”. Jednym z nich był wicewojewoda Przemysław Pacia.
– Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy świętują z nami Dzień Wrażliwości, zwłaszcza uczniom i wolontariuszom, bez których ta akcja nie mogłaby się odbyć – przywitał uczestników wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia. Do zebranych wyszedł z motylem wpiętym w butonierkę.
Jednym z punków Dnia Wrażliwości miało być wspólne posadzenie przed gmachem urzędu biało – czerwonych budlei – kwiatów, które przyciągają motyle. Zimowa pogoda pokrzyżowała jednak plany organizatorów i zamiast kwiatów w wielkiej doniczce symbolicznie posadzono motyle. Wicewojewoda zaprosił do wsadzania patyczków z motylami dyrektor generalną Urzędu Bogumiłę Stanecką, wicekurator oświaty Hannę Rajcic – Mergler oraz pozostałych gości.
Później wolontariusze z Grupy Enea pokazywali dzieciom, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy. Każdy uczeń mógł wziąć udział w ćwiczeniach. Sporo działo się także na antresoli Urzędu. Tam zorganizowano warsztaty plastyczne. Uczniowie poznańskich szkół podstawowych: nr 17 im. Ignacego Kraszewskiego, nr 21 im. Filipiny Płaskowickiej i nr 23 im. Generała Józefa Bema pod opieką wychowawców malowali motyle. Prace nawiązujące do hasła akcji powstały też z papieru. Uczniom pomagali wolontariusze z Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1, Gimnazjum nr 43 im PTPN oraz Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II z Lubonia.
Na koniec dla wszystkich zatańczył i zaśpiewał Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Łaniki”. Młodzi artyści brawurowo zatańczyli m.in. „Kujawiaka” i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Wrażliwi ludzie byli nie tylko w urzędzie. Równolegle wiele interesujących akcji zorganizowano w innych miejscach Poznania. W palmiarni, w nowym pawilonie z motylami zagrał harfista Michał Zator. Wolontariusze wraz z motylami pojawili się również w Ogrodzie Botanicznym oraz na Starym Rynku. Przechodnie otrzymywali ulotki z informacjami, jak można pomóc Marysi.
Dziewczynie można pomóc nie tylko w Dniu Wrażliwości, wystarczy wejść na stronę: podajrekemarysi.pl
ROS