Interpelacja radnego Sejmiku Woj. Wlkp. Jana Grześka skierowana do Przewodniczącego Sejmiku Woj. Wlkp. Lecha Dymarskiego w sprawie poparcia starań rolników regionu Wielkopolski o zmianę warunków zbycia przedsiębiorstwa „ RUSKO” sp. z o.o. w Powiecie Jarocińskim wystosowana w dniu 30 stycznia 2012r.
Zgłaszam wniosek w sprawie: poparcia starań rolników regionu Wielkopolski o zmianę warunków zbycia przedsiębiorstwa „ RUSKO” sp. z o.o. w Powiecie Jarocińskim.
W imieniu rolników Wielkopolski zwracam się do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z głębokim apelem o poparcie starań wstrzymania procesu prywatyzacji przedsiębiorstwa rolnego „RUSKO„ będącego spółką skarbu państwa.
Spółka ta gospodaruje na 3855,73 ha, z czego aport AWRSP stanowi 110,76 ha, natomiast 3519,82 ha to grunty dzierżawione umową nr 578/R/D/96 na 30 lat od AWRSP, która wygaśnie w 2026 roku.
W chwili obecnej Minister Skarbu Państwa ogłosił przetarg publiczny do nabycia udziałów Przedsiębiorstwa Rolnego „RUSKO” Sp. z o.o. z siedzibą w Rusku z terminem składania ofert do 20 lutego 2012r. Przeprowadzenie w chwili obecnej w takiej formie prywatyzacji tego przedsiębiorstwa pozbawi możliwości realizacji Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami uchwalonej przez SEJM RP w dniu 16.09. 2011r.
Ustawa ta ustala , że w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia jej w życie Agencja Nieruchomości Rolnych ma przedstawić dzierżawcom propozycję wyłączenia z dzierżawy 30% powierzchni użytków rolnych, które przeznaczy w ramach przetargów ograniczonych dla rolników na powiększenie gospodarstw rolnych. Zakup udziałów przedsiębiorstwa przez kapitał pozbawi bowiem możliwości podziału gruntów będących w zasobach tego przedsiębiorstwa i nabycia gruntów przez rolników wielkopolskich.
Nasz Region boryka się z problemem tzw. „ głodu ziemi”. Wielkopolska ze swoimi tradycjami , jest jednym z regionów o największym potencjale produkcji rolnej w Polsce. Funkcjonują tu liczne gospodarstwa rodzinne, które dla swojego rozwoju potrzebują większego areału ziemi uprawnej.
Warunkiem funkcjonowania gospodarstw rodzinnych i konkurowania są zmiany strukturalne i powiększanie areału produkcyjnego. Gospodarstwa rodzinne zainteresowane są nabyciem ziemi z zasobu Skarbu Państwa. Wyodrębnienie części gruntów z zasobów gospodarstw Skarbu Państwa jest jedyną z ostatnich sposobności do upełnorolnienia rolników i dlatego tak ważna sprawę stanowi udostępnienie jej rolnikom naszego regionu.
Mam nadzieję, że wsparcie rolników naszego regionu przez Samorząd Województwa wpłynie na takie decyzje, które umożliwią wielkopolskim rolnikom nabycie gruntów z zasobów Przedsiębiorstwa Rolnego „RUSKO” Sp. z o.o..
Z poważaniem
Jan Grzesiek