Poseł Andrzej Grzyb dla PAP: Azerbejdżan może poszukiwać odbiorców surowców poza Europą

Azerbejdżan sygnalizuje, że jeśli nie znajdzie możliwości współpracy energetycznej z Europą, będzie poszukiwał alternatywnych odbiorców swoich surowców – powiedział PAP przebywający w Baku europoseł Andrzej Grzyb.

We wtorek w stolicy Azerbejdżanu Komisja Energii Zgromadzenia Parlamentarnego EURONEST, zrzeszającego posłów z PE oraz przedstawicieli parlamentów krajów Partnerstwa Wschodniego omawiała projekt raportu, dotyczący bezpieczeństwa energetycznego.

Jak powiedział PAP obecny na spotkaniu Grzyb, projekt wskazuje na konieczność budowania alternatywnych dróg dostaw surowców do Europy, jak korytarz południowy z różnymi możliwymi scenariuszami. Jak zaznaczył, przedstawiciele Gruzji i Azerbejdżanu zgłosili dodatkowe uwagi, np. przedstawili różne scenariusze, również z odniesieniem się do kosztów, które towarzyszą budowie takiego korytarza.

Europoseł podkreślił, że np. strona azerska krytycznie ocenia zasadność budowy terminali LNG w basenie Morza Czarnego. Azerbejdżan uważa, że w tym regionie inwestycja w gazociąg i koszty przesyłu są dużo bardziej efektywne niż budowanie terminalu LNG. Nad Morzem Czarnym – w okolicach Odessy – budowę terminala planuje Ukraina.

Grzyb powiedział też, że gospodarze spotkania zwracali uwagę, że jeżeli nie znajdą możliwości współpracy z Europą, to będą poszukiwali alternatywnych odbiorców w Azji. Azerowie przedstawiali m.in. projekty przesyłu surowców w kierunku Chin, Iranu czy przez Afganistan i Pakistan do Indii. „To bardzo realistycznie przedstawiane scenariusze. Pokazywali, że kraje, które są poza Partnerstwem Wschodnim, też chcą uczestniczyć w pewnych projektach i należałoby to również uwzględnić” – powiedział europoseł.

Omawiany we wtorek w Baku raport ma podkreślić polityczną wolę wszystkich stron do dalszej współpracy w dziedzinie energii i omawia dwa zasadnicze obszary – wzmocnienie i integrację sieci przesyłowych energii i surowców oraz dalszą współpracę regulacyjną.

Partnerstwo Wschodnie to program otwartej współpracy Unii Europejskiej z Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdowa i Ukrainą. Pomysłodawcami programu były Polska i Szwecja.

Partnerstwo Wschodnie zostało założone z intencją zbliżenia i pogłębienia współpracy państw Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego z Unią Europejską. W założeniach głównymi celami PW jest ustanowienie politycznego stowarzyszenia, stworzenie pogłębionych i wzmocnionych stref wolnego handlu oraz doprowadzenie do zniesienia reżimu wizowego.(PAP)

 

Cały tekst: www.wyborcza.pl – Azerbejdżan może poszukiwać odbiorców surowców