DWIE WIELKIE ROCZNICE
W dniu wczorajszym przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki odbyły się dwie ważne rocznice. Były to obchody 73 rocznicy powstania Batalionów Chłopskich i 196 rocznicy śmierci generała Tadeusza Kościuszki. Obchody te w Poznaniu miały miejsce po raz pierwszy w historii. Współorganizatorem uroczystości był wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.
W dzisiejsze, słoneczne przedpołudnie skwer między ulicami Bukowską i Grunwaldzką wypełnił się kombatantami, członkami parlamentu z wicemarszałkiem Sejmu Eugeniuszem Grzeszczakiem na czele, przedstawicielami władz wojewódzkich, miasta i samorządu, służb mundurowych. Obecni byli działacze ruchu ludowego, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń. Nie zabrakło młodzieży szkolnej z pocztami sztandarowymi: Szkoły Podstawowej nr 84 im. T. Kościuszki i I LO im. K. Marcinkowskiego oraz mieszkańców miasta.
Uroczystość rozpoczęło wciągnięcie flagi na masz i wspólne odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Eugeniusz Pacia, prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich Okręg Poznań. W swoim wystąpieniu przybliżył postać Kościuszki i przypomniał historię Batalionów Chłopskich. W czasie II wojny światowej Bataliony Chłopskie dokonały ponad 3 tysiące różnego rodzaju akcji bojowych. W ludowe tradycje wpisuje się również działalność wielkiego Polaka Tadeusza Kościuszki.
– Tadeusz Kościuszko, chłopów uznawał za obywateli, a nie tylko za poddanych, to on z chłopskich kosynierów uczynił wyborowe jednostki grenadierów. I nadal im sztandar z niezapomnianą dewizą „Żywią i bronią” – powiedział m.in. Eugeniusz Pacia, który własnym życiem pokazuje co to jest patriotyzm.
Po przemówieniach innych gości zebrani pomodlili się za poległych, a następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych. Posterunek wystawiła Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu.
– Jest wiele ważnych wydarzeń w naszej historii o których nie pamiętamy, albo nasza pamięć jest wybiórcza. Ilu Polaków wie, że Bataliony Chłopskie to była jedna z największych armii państwa podziemnego? Są miejsca często zapomniane, jak pomnik generała Kościuszki w Poznaniu. Taka uroczystość, jak dzisiejsza ma na celu ocalić od zapomnienia to, co jest ważne dla naszej narodowej tożsamości – powiedział współorganizator obchodów wicewojewoda Przemysław Pacia.
Druga część uroczystości odbyła się na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie. Delegacje złożyły kwiaty pod popiersiem Jana Wojkiewicza, działacza konspiracyjnego z czasów II wojny światowej.
Organizatorzy: Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich Okręg Poznań oraz wicewojewoda wielkopolski zrobią wszystko, żeby te dwie rocznice były świętowane co roku.
Źródło, zdjęcia: www.pacia.com.pl – Dwie wielkie rocznice
Zobacz również:
www.poznan.naszemiasto.pl – Tadeusz Kościuszko i Bataliony Chłopskie w Poznaniu razem
www.radiomerkury.pl – Świeto Batalionów Chłopskich
www.codziennypoznan.pl – Uczcili Pamięć o Tadeuszu Kościuszce i Batalionach Chłopskich
www.gloswielkopolski.pl – Kościuszko i Bataliony Chłopskie wspólna rocznica w Poznaniu
{flike}