Odznaczenia otrzymali :
Halina Kowalewska – prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Kleszczewie, autorka książek pt. „Tulce dawniej i dziś” oraz „Powstańcy Wielkopolscy gminy Kleszczewo” , autorka artykułów w lokalnej gazecie „Samorząd” na temat dziejów Powstania Wielkopolskiego, organizatorka spotkań z młodzieżą szkolną, przybliżających historię Kleszczewa i Tulc, inicjatorka uhonorowania miejsc spoczynku Powstańców Wielkopolskich w gminie Kleszczewo.
Andrzej Józef Mainka – propagator idei samorządu terytorialnego, w 1989 roku konsultant w tym zakresie na obszarze dzisiejszych powiatów nowotomyskiego i grodziskiego. Jako prezes opalenickiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Opalenicy wypracował i propaguje nowatorskie metody działania w zakresie utrwalania pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego.
Lidia Katarzyna Szwechłowicz – od 1999 roku organizatorka gminnych obchodów rocznic Powstania Wielkopolskiego; autorka i reżyser rekonstrukcji historycznych związanych z Powstaniem Wielkopolskim; gminny koordynator obchodów 70. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Nagroda „Dobosz Powstania Wielkopolskiego” przyznawana jest przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego od 1996 roku za znaczące i ciekawe działania popularyzatorskie, twórcze i naukowe, przyczyniające się do zachowania w pamięci społeczeństwa historii i znaczenia Powstania Wielkopolskiego. W gronie uhonorowanych znaleźli się m.in. redakcja „Głosu Wielkopolskiego”, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Anna i Józef Grajkowie, liderzy Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbor Muśnickiego w Lusowie, Bogusław Wołoszański – autor scenariusza i realizator filmu „Chwała Zwycięzcom” poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu 1918/1919 i prof. Lech Trzeciakowski, autor wielu publikacji historycznych związanych z dziejami Wielkopolski XIX i XX wieku.
{FLIKE}
Zdjęcia. K. Szkudlarska