Co za wesele? – Wesele Kaliskie
W dniu 22 listopada 2011 roku sercem Parlamentu Europejskiego zawładnęła Południowa Wielkopolska, która zaprezentowała swoje bogactwa historyczne, kulturalne oraz potencjał gospodarczy. W auli Yehudi Menuhin prezentacja Kalisza i powiatów południowej Wielkopolski nazywanej ‚Weselem Kaliskim’ rozpoczęło się od koncertu kaliskiego pianisty Witolda Janiaka. Artysta zagrał ‚od Chopina aż po Jazz.’ Witając gości Poseł do PE Andrzej Grzyb podkreślił, że Kalisz to miasto najstarsze w Polsce a zarazem ciągłe młode duchem. Południowa Wielkopolska to również ważne miejsce związane z twórczością F. Chopina, który koncertował w Antoninie. To miasto o długiej tradycji produkcji fortepianów oraz fascynacji jazzem.
Kalisz zaznaczany już na rzymskich mapach szlaku bursztynowego, promując się w Parlamencie Europejskim podkreślił ten historyczny walor. Po przejściu orszaku weselnego z darami samorządów i przedsiębiorstw południowej Wielkopolski nastąpił uroczysty bursztynowy toast wzniesiony przez gospodarza posła A. Grzyba oraz wiceprezydenta Kalisza Daniela Sztanderę. Prowadząca wieczór Monika Richardson, Polska Ambasador Bursztynu, zaprosiła zebranych gości do stołu weselnego, który łączył w sobie tradycję oraz nowoczesność.
Swoje wysokiej jakości produkty zaprezentowały firmy z Kalisza i powiatu Kaliskiego: Pratt & Withney, Paula, Jutrzenka, Państwo Anna i Stanisław Lesieniowie, firma Pana Wawrzyniaka, gospodarstwo agroturystyczne Pana Jana Nowaka, Elena, z powiatu ostrzeszowskiego firmy Profi, Pollena, rodzinna firma Łuczak,z powiatu pleszewskiego; firma cukiernicza Państwa Vogt, oraz rodzinna firma Państwa Kaczmarków.
Prezentowane bogactwo kulturalne i turystyczne wzbogaciła kapela Furmany, która przyciągnęła uwagę muzyką oraz tradycyjnymi strojami. Wystawa kaliskiego fotografa Artura Bonusiaka pokazała kolejne odsłony miasta Kalisz zachęcając w ten sposób wszystkich uczestników do odwiedzin. Do PE wystawa przywieziona została z partnerskiego dla Kalisza miasta Hamm.
Współpraca Kalisza i powiatów kaliskiego, ostrzeszowskiego oraz pleszewskiego przyczyniła się do sukcesu pięknej prezentacji. Zaproszeni goście, Posłowie oraz przedstawiciele instytucji europejskich wyrażali podziw dla oryginalności projektu.
Wczorajszego wieczoru sala Yehudi Menuhin była we władaniu Kalisza i południowej Wielkopolski.
Tekst: Agata Wąsiewska
Zdjęcia: Marta Radomska
GALERIA FOTOGRAFII: