Co dalej z sądami? Co z obywatelskim projektem ustawy w sprawie sądów? Co z Polską lokalną i samorządową?
Gdyby nie obywatelski projekt ustawy w sprawie sądów, wspólna walka i sprzeciw wobec reformy Ministra Gowina nie byłoby dzisiejszego spotkania u Prezydenta! Tematem spotkania były konsultacje w sprawie obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych. Przekonywaliśmy, apelowaliśmy o podpis. To pierwsza taka ustawa, która jest wynikiem sprzeciwu lokalnych społeczności, samorządów i większości parlamentarnej wobec rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.
W tej kwestii niestety „wygrała” arogancja Gowina z Polską lokalną i samorządową. Prezydent zapowiedział, że decyzję podejmie w najbliższych dniach (ma 21 dni na decyzje czy ustawę podpisać, zawetować bądź skierować do TK). Podczas konsultacji Prezydent RP Bronisław Komorowski przedstawił projekt prezydenckiej ustawy, który proponuje przywrócenie 27 sądów; kryterium przedstawione w projekcie to współczynnik liczby mieszkańców na poziomie 60 tysięcy lub co najmniej 7 tysięcy spraw cywilnych, karnych i nieletnich wpływających do istniejącego sądu w ciągu roku kalendarzowego. Decyzja będzie decyzją Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, na którą musimy poczekać, jednakże ważne, że Prezydent nie zgadza się z Rozporządzeniem Ministra Gowina, które krytycznie ocenia; i jest szansa, by zniesione sądy przywrócić. Jestem przekonana, że znajdziemy rozwiązanie, które usatysfakcjonuje społeczność lokalną. Na dzień dzisiejszy kryterium 60 tysięcy jest nie do zaakceptowania. W Wielkopolsce z 13 zlikwidowanych sądów, wraca 8, a na to się nie zgadzamy!- powiedziała po konsultacjach senator.
W konsultacjach z Prezydentem Bronisławem Komorowskim 25 maja 2013 uczestniczyli Senator Andżelika Możdżanowska, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego Jan Bury, Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak oraz Przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Poseł Piotr Zgorzelski.
Źródło: www.mozdzanowska.pl