Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i wszystkich sił politycznych o zwołanie pilnego spotkania ws. ochrony zdrowia. – Będziemy mogli wypracować wspólną strategię działań chroniącą zdrowie Polaków – powiedział w Sejmie na konferencji prasowej prezes PSL.
Podchodzimy z życzliwością do nowo powołanego ministra zdrowia. Zdajemy sobie sprawę, że działa w warunkach trudnych. Przejął resort, kiedy szaleje epidemia. Przypadków zachorowań jest coraz więcej. Dzisiaj przy 13 tys. wykonanych testów, jest ok. 1300 zachorowań.
List do ministra Niedzielskiego
– Naszą odpowiedzialnością jako polityków jest zapewnienie Polakom dostępu do lekarza, w tym także specjalistów oraz dostęp do badań. Sytuacją niedopuszczalną jest fakt, że podstawowa opieka zdrowotna została sprowadzona do konsultacji telefonicznej, podczas której nie sposób prawidłowo zdiagnozować pacjenta. Polacy nie przestali chorować, została im ograniczona możliwość należytej diagnozy, a jak wiadomo, podstawą leczenia jest trafnie postawiona diagnoza i wdrożone leczenie – zaznaczył w liście do ministra zdrowia prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Stan epidemiczny nie może służyć do powolnej prywatyzacji służby zdrowia
– Na to zwracają szczególną uwagę pacjenci, podkreślając, że POZ nie funkcjonuje, natomiast prywatne gabinety medyczne przyjmują pacjentów – wskazał prezes PSL.
PSL apeluje do ministra zdrowia oraz wszystkich sił politycznych o zwołanie pilnego spotkania ws. ochrony zdrowia
– Wzywamy ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wzywamy wszystkie siły polityczne, ale zapraszamy też na to spotkanie pacjentów i organizacje wspierające pacjentów. Będziemy mogli wypracować wspólną strategię działań chroniącą zdrowie Polaków – wyjaśnił na konferencji prasowej w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz.
Trzy punkty „minimum”
Obecna na konferencji prasowej posłanka Bożena Żelazowska przedstawiła „mapę drogową”, czyli propozycję działań związanych z epidemią COVID-19.
ℹ️ Czytaj więcej → Potrzebna rządowa strategia walki z koronawirusem
Pierwszym punktem jest zaprzestanie teleporad, bo lekarz musi mieć kontakt z pacjentem, by móc wydać trafną diagnozę. Kolejnymi propozycjami jest stworzenie większej liczby oddziałów dla pacjentów chorych na COVID-19 oraz odpowiednie informowanie społeczeństwa o restrykcjach obowiązujących w danym powiecie czy województwie.
💬 Chcemy rozmawiać o trudnej sytuacji w ochronie zdrowia. Przedstawiamy 3 punkty minimum, którymi trzeba zająć się już dziś: koniec z leczeniem tylko przez telefon, więcej oddziałów dla pacjentów z #koronawirus i jasne wytyczne z @MZ_GOV_PL.
🍀@KosiniakKamysz
📍Sejm pic.twitter.com/0L7kEazgB1— 🍀 PSL (@nowePSL) September 28, 2020