Pierwszy raz Święto Ludowe zorganizowano w 1904 roku – w 110. rocznicę zwycięstwa pod Racławicami. Miało przypominać o tradycji, oddać hołd zbrojnemu czynowi chłopskiemu i krzewić myśl ludową. Fundamenty ustanowienia święta są podstawą do jego kultywowania także i teraz. Powiatowe uroczystości Polskie Stronnictwo Ludowe w tym roku zorganizowało w Blizanowie. W uroczystości wziął udział Andrzej Grzyb. Szef wielkopolskich Ludowców wręczył najbardziej zasłużonym odznaczenia.
Obchody rozpoczęło zapalenie zniczy przez osoby związane z Forum Młodych Ludowców Powiatu kaliskiego przed tablicą poświęconą Wincentemu Witosowi i Stanisławowi Mikołajczykowi znajdującą się przy Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Później Ludowcy z Kalisza i powiatu kaliskiego modlili się w kościele parafialnym w Blizanowie. W czasie części oficjalnej Krzysztof Grabowski, prezes PSL w powiecie kaliskim mówił o tradycji Święta Ludowego i jego bogatej symbolice. – Sięga ona historii naszego kraju i roli jaką w walkach o przywrócenie Polski na mapy świata odegrali kosynierzy pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Kiedy w 1903 roku Rada Naczelna Ruchu Ludowego zainicjowała obchody Święta Ludowego chciała upamiętnić zwycięstwo pod Racławicami, później rozbudzać ducha narodowego i krzewić myśl ludową, która była aktualna wtedy, ale i teraz stawia w swoim centrum tradycję i człowieka.
Stąd jednym z symboli, który towarzyszy od ponad 100 lat obchodom Święta Ludowego jest sztandar z hasłem „Żywią i bronią”
W czasie uroczystości wręczono też wyróżnienia i odznaczenia dla zasłużonych działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Kaliszu i powiecie kaliskim.
– „Medal za zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa” – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Naczelny Komitet Wykonawczy PSL w Warszawie zostało nadane na wniosek prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Kaliszu Krzysztofa Grabowskiego otrzymała:
–Krystyna Leśna z Piotrowa
– „Złotą Koniczynką” – odznaczeniem PSL uhonorowany został :
– Kazimierz Janas z Zagorzyna
– Medalem za Zasługi dla Ruchu Ludowego imienia Stanisława Mikołajczyka wyróżnieni zostali:
– Andrzej Filipowicz ze Skrajnia Blizanowska
– Stanisław Tomczyk ze Skrajni
– Leszek Filipowicz z Jastrzębnik
– Medal „Za zasługi dla Ruchu Ludowego imienia Stanisława Mikołajczyka przyznawany przez Zarząd Wojewódzki PSL w Poznaniu. Medale zostały nadane na wniosek Prezesa Zarządu Gminnego PSL w Blizanowie Romana Frątczaka.
Legitymacje członkowskie Polskiego Stronnictwa Ludowego nowym członkom wstępującym w szeregi partii wręczono:
Marice Cieślak
Ryszardowi Markowi
Tomaszowi Frątczakowi
Zbigniewowi Zdunkowi
Piotrowi Szmajdzińskiemu
Michałowi Kubiakowi
Rafałowi Popiołkowi
Włodzimierzowi Tomczykowi
Podziękowania dla zasłużonych działaczy PSL otrzymali
– Józef Lewandowski
– Florian Kuczma
Część oficjalną Święta Ludowego w powiecie kaliskim zakończyło odśpiewanie „Roty” – oficjalnego hymny Polskiego Stronnictwa Ludowego, do którego słowa napisała w 1908 Maria Konopnicka a dwa lata później Feliks Nowowiejski skomponował słowa. Dla uczestników wystąpiły zespoły ludowe.
zdjęcia PSL Kalisz
Artykuł Święto Ludowe w powiecie kaliskim pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.