Art. 1. W ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.) po art. 5b dodaje się art. 5c w brzmieniu:
„Art. 5c. 1. Gmina sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzy warunki
do pobudzania aktywności obywatelskiej seniorów w społeczności lokalnej.
2. Rada gminy, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk seniorskich, może utworzyć gminną radę seniorów mającą charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny, a na wniosek organu jednostki pomocniczej lub zainteresowanych środowisk seniorskich, może utworzyć także radę seniorów jednostki pomocniczej.
3. Gminna rada seniorów składa się z przedstawicieli grup seniorów, organizacji pozarządowych, zainteresowanych środowisk seniorskich oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.
4. Rada gminy, powołując gminną radę seniorów określi, w drodze uchwały, jej statut, tryb wyłaniania składu oraz kompetencje i zasady działania, dążąc przy wyłanianiu składu gminnej rady seniorów do wykorzystania potencjału działających organizacji seniorskich oraz organizacji pozarządowych i podmiotów działających na rzecz seniorów, a także zapewnienia sprawnego sposobu wyłaniania członków gminnej rady seniorów.
5. Rada gminy może przekazać zadanie utworzenia rady seniorów jednostki pomocniczej, o której mowa w ust. 2, organowi uchwałodawczemu jednostki pomocniczej.
6. Do rad seniorów jednostki pomocniczej stosuje się odpowiednio przepisy ust. 3 i4.”.
Art. 2. Działające w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, utworzone przez rady gmin, gminne rady seniorów lub inne podobne formy korzystania przez społeczności lokalne z potencjału osób starszych, działają na dotychczasowych zasadach do końca ustalonej przez rady gmin kadencji, nie dłużej jednak niż przez rok od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
Art. 3 Ustawa wchodzi w życie z upływem 14 dni od dnia ogłoszenia.
Jednym z najważniejszych długofalowych wyzwań rozwojowych wobec osób starszych jest ich aktywizacja obywatelska w środowisku miejsca zamieszkania, która powinna się stać samoistnym celem polityki wobec osób starszych. Dialog społeczny stanowi podstawę samorządności i zaangażowania obywatelskiego. Nie wystarczy jednak stwierdzić, że jest on potrzebny, ale trzeba wykształcić właściwe jego formy, nawiązujące do ustroju władz publicznych.
Dotychczas rady podejmowały działania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród młodzieży poprzez wyrażanie zgody na utworzenie młodzieżowych rad gminy. Gmina powinna sprzyjać solidarności międzypokoleniowej oraz tworzyć warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej seniorów w społeczności lokalnej. Realizacji tego celu służyć będzie funkcjonowanie gminnej rady seniorów.
Rada gminy, powołując gminną radę seniorów określi, w drodze uchwały, jej statut, tryb wyłaniania składu oraz kompetencje i zasady działania. Rada gminy określi sama te warunki najlepiej dostosowując je do potrzeb danej społeczności lokalnej.
Źródło:
www.jozefracki.blog.onet.pl – Ustawa o samorządzie gminnym
{flike}