„Na starość zastanawiamy się jak zmienić młodzież, doświadczenie powinno iść w parze z energię młodych” –  powiedział  profesor Zdzisław Nowak, kombatant Batalionów Chłopskich. „Gdy mnie jako szesnastolatka wywieźli na roboty do Niemiec  jechałem pełen ciekawości. Zobaczyłem inną wieś w której mechanizacja była na dobrym poziomie, widziałem asfaltowe drogi, gdy u nas były gościńce. Marzyłem wówczas by kiedyś polska wieś wyglądała podobnie, abyśmy mogli siedzieć przy stole i wspólnie dyskutować tak jak dzisiaj. Zdawałem sobie sprawę jak daleka nas czeka droga, a teraz  poziom życia się zmienił na lepsze i  powinniśmy się z tego cieszyć. Oczywiście jest bardzo dużo do zrobienia. Jednak musimy produkować jak najwięcej żywności, bo stanowi ona gwarancję, że naszego kraju nie ogarnie recesja”.
„Zegar biologiczny jest bezlitosny, dlatego takie spotkania dla nas kombatantów są bezcenne” –  powiedział Eugeniusz Pacia, prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich Okręg Poznań. „Funkcjonujemy jako Bataliony Chłopskie tylko dzięki pomocy przyjaciół. Pewnie dawno byśmy się rozsypali gdyby nie ich pamięć, pomoc i zaangażowanie. Przypomnę, że nas jako Bataliony Chłopskie ciągle się pomija, choć wiele zrobiliśmy dla społeczeństwa. To polska wieś pomagają żołnierzom i partyzantom dostarczając żywność i biorąc udział w akcjach zbrojnych”.
Kombatanci z Batalionów Chłopskich, pomimo, że jest ich coraz mniej, starają się wzajemnie wspierać i pomagać. Pamiętają o wszelkich rocznicach i uroczystościach, spotykają się regularnie w swojej siedzibie i planują różne przedsięwzięcia na przyszłość. Najbardziej zależy im na tym, by młode pokolenie o nich nie zapomniało. Stąd plany wspólnych inicjatyw z młodzieżą. Być może w przyszłym roku odbędzie się rajd „Śladami  Batalionów Chłopskich”.
„Patrząc na naszych kombatantów, których dzisiaj gościmy nie dowierzam, że nie dopisuje im zdrowie – powiedział Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu. „Cieszę się, że mogę  posłuchać historii i włączyć się w nurt dyskusji o prawdzie  historycznej o Batalionach Chłopskich. To swoista lekcja historii, bo wypowiadana  ustami uczestników tamtych wydarzeń. Możemy posłuchać także prawdy, która była ukrywana lub zakłamywana”.
Kombatantom życzenia złożył także Marek Baumgart, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Marian Król, prezydent Towarzystwa imienia Hipolita Cegielskiego oraz Ryszard Jaworski, gospodarza spotkania.

Aurelia Pawlak
Fot. Aurelia Pawlak  
 
{flike}