Dzięki odnowionym wałom czują się bezpiecznie
Te wały były zniszczone przez upływający czas i zwierzęta. Mieszkańcy dobrze pamiętają także powódź sprzed trzech lat, gdy broniąc się przed wodą ułożono ponad 20.000 worków z piaskiem.
Teraz mogą spać spokojniej. Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu zmodernizował około trzydziestu kilometrów wałów na odcinku Krzykosy, Orzechowo, Szczodrzejewo. Większość wałów w Wielkopolsce wybudowano w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku, według starych technologii oraz z przypadkowych materiałów.
Ich wytrzymałość powoli się kończy zatem trzeba je koniecznie doprowadzić do współczesnych standardów, wykorzystując najnowsze rozwiązania technologiczne. Prace modernizacyjne polegały na podwyższeniu wałów, dogęszczeniu korpusu i podłoża. Na skarpach położono specjalne maty, by poprawić szczelność. Na koniec wały obsiano trawą, która już wzeszła i pięknie się zazieleniła. Prace trwały niespełna rok i kosztowały około 20 milionów złotych. Inwestycja była finansowana z pieniędzy unijnych oraz z budżetu państwa.
– Mieszkańcy mogą być spokojniejsi, bo odbudowane wały przetrzymają wysoki poziom wody – powiedział Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu. – Zostały one tak skonstruowane, że nie są podatne na zniszczenia, szczególnie przez bobry, krety i mrówki.
Przekazanie do eksploatacji zmodernizowanych wałów przyniesie konkretne korzyści. Przede wszystkim zwiększy się ich stabilność dzięki czemu będą one bardziej odporne na uszkodzenia oraz przerwania przez wody powodziowe. Dzięki wyprofilowaniu korony wałów w czasie powodzi łatwiej będzie można dotrzeć do zagrożonych miejscowości i miejsc chronionych. Poprawi się ochrona przeciwpowodziowa gruntów rolnych i gospodarstw położonych na terenach zagrożenia powodziowego w gminach Krzykosy, Nowe Miasto i Miłosław.
Z przeprowadzonych robót cieszą się samorządowcy, ale przede wszystkim mieszkańcy okolicznych miejscowości. Sołtysi zaznaczają, że woda już im nie spędza snu z oczu. Teraz czują się bezpieczni i spokojniejsi o siebie, swoje rodziny i dobytek. Cieszy się także ksiądz proboszcz Mirosław Stawicki, kapelan strażaków z Czeszewa, który dokonał uroczystego poświęcenia inwestycji.
– Doskonale pamiętamy jakie spustoszenia spowodowała powódź w 2010 roku – powiedział Andrzej Janicki, wójt gminy Krzykosy. – Teraz dzięki zmodernizowanym wałom czujemy się bezpiecznie. Jego zdanie podziela Stanisław Litke z Starostwa Powiatowego w Środzie Wielkopolskiej, który podkreślił, że na tym terenie często dochodziło do podtopień. Mieszkańcy szczególnie odczuli ich skutki w 2011 roku, gdy woda zalała kilkaset hektarów na terenie gminy Krzykosy. Urszula Łabęda ze Starostwa Powiatowego we Wrześni wyraziła nadzieję, że Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu postara się, by dalsze modernizacje były prowadzone, bo potrzeby są bardzo duże. – Oczywiście wiele zależy od funduszów, ale liczymy, że w nowym rozdaniu środków unijnych znajdą się pieniądze dzięki którym zaplanowane inwestycje na terenie powiatu wrzesińskiego dotyczące budowy obwałowań będą realizowane – dodała Urszula Łabęda.
Fot. WZMiUW
Aurelia Pawlak
Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.