W pierwszej części uroczystości najbardziej zasłużeni odebrali odznaczenia państwowe z rąk wicewojewody Przemysława Paci i prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Ireneusz Szpot – przedsiębiorca, pracodawca, alpinista, maratończyk i działacz społeczny. Jedyny Polak, który ma na swoim koncie podwójną Koronę Ziemi. Zdobył 7 szczytów i przebiegł 7 maratonów na 7 kontynentach. W wolnych chwilach propaguje wśród dzieci i młodzieży zdrowy tryb życia.

Marzena Affeldt od wielu lat pracuje z dziećmi skrzywdzonymi i ich rodzinami. Obecnie pedagog, terapeuta i interwent w Fundacji „Dziecko w Centrum”, którą współtworzyła i nią kieruje. Jest społecznikiem z pasji i zamiłowania.

Najmłodszy wśród odznaczonych to Marcin Byks, psycholog, który związany jest z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Alzheimera. Pomaga m.in. rodzinom, które zmagają się z trudem opieki nad osobami tracącymi pamięć. Renata Maternik i Karol Prętnicki są osobami po przeszczepie serca. Od lat uczestniczą w kampanii społecznej „Drugie Życie” mającej na celu propagowanie oddawania narządów do przeszczepu. Odwiedzają dziesiątki szkół i wyjaśniają młodzieży, jak ważna jest transplantologia.

Karol Prętnicki jest też współwłaścicielem poznańskiego Wydawnictwa G & P, które często przekazuje książki dla dzieci przebywających w szpitalach.

Terasa Dryl – Rydzyńska jest pomysłodawcą kampanii „Drugie Życie”, która od pięciu lat prowadzona jest w szkołach ponadpodstawowych w wielu województwach. Jest prezesem firmy Fresenius Medical Care, która sponsoruje akcję „Drugie życie”. Zawsze osobiście podczas finału kampanii gratuluje zwycięskim, młodzieżowym drużynom. Piątka wolontariuszy otrzymała od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Brązowe Krzyże Zasługi.

Odznaczonych i obecnych na sali wolontariuszy komplementował wicewojewoda Przemysław Pacia: Kochani dziękuję, że tu jesteście. Dzisiaj wpisałem w wyszukiwarkę hasło: „Wolontariusz” i pojawiło się dwa miliony osiemset tysięcy stron. Chciałbym, żeby było nas tylu, ile stron w Internecie poświęconych wolontariatowi. Gratuluję wszystkim, macie otwarte serca i wielkie pokłady wrażliwości.

W drugiej części uroczystości wręczono tytuły „Poznańskiego Wolontariusza Roku 2013” przyznawane przez Urząd Miasta Poznania. Laureatom gratulowali razem wicewojewoda i prezydent.

W kategorii indywidualnej zwyciężył Mateusz Smoleń, członek Drużyny Szpiku. Jako jeden z nielicznych już dwa razy oddał szpik i uratował dwóm osobom życie.

– Nie jestem bohaterem, po prostu podzieliłem się tym, czego tak naprawdę i tak mi nie ubyło. Zachęcam wszystkich do zarejestrowania się w Bazie Dawców Szpiku to nie boli – mówił laureat.

W nowej w kategorii – „Wolontariat Pracowniczy”. Zwyciężyli wolontariusze z Grupy ENEA. W wolontariacie firmy pod nazwą „Z porywu serca” działa ponad 300 wolontariuszy. Wicewojewoda Przemysław Pacia wręczył przedstawicielom ENEI symboliczny czek. Pieniądze zostaną przekazana na ratowanie zwierząt.
 
Zespołowo zwyciężyli członkowie Stowarzyszenia Prix Poznania. Najmłodszym wolontariuszem został uczeń Gimnazjum nr 58 w Poznaniu Jakub Doda. Chłopiec pomaga w opiece nad niepełnosprawną dziewczynką. A w kategorii 50 plus tyuł otrzymała Danuta Kot, która wspiera kobiety zmagające się z ciężkimi chorobami.

– Ta nagroda jest dla wszystkich kobiet, których dotknął rak – powiedziała wolontariuszka.

Po oficjalnej uroczystości były kwiaty, gratulacje i kuluarowe rozmowy. Centrum kipiało od pozytywnej energii. Na koniec równie energetyczny koncert zagrał zespół Enej.

Wczorajsza gala jest wyrazem wdzięczności i szacunku dla tych, którzy bezinteresownie pomagają.
Źródło: www.pacia.com.pl

{flike}