Nagrodzeni za wiedzę o Stanisławie Mikołajczyku

Propagowanie wiedzy o życiu i działalności Stanisława Mikołajczyka – to główny cel ogólnopolskiego konkursu poświęconego temu wybitnemu politykowi.

Finał tegorocznych zmagań odbył w Zespole Szkół w Opatówku. Do rywalizacji zapraszane są placówki, których patronem jest premier rządu emigracyjnego i przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nagrody dla zwycięzców ufundował m.in. Andrzej Grzyb, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

W szranki stanęły cztery szkoły ponadgimnazjalne z Pasłęka, Wągrowca, Gniezna i Opatówka. Każdą z nich reprezentowały 3-osobowe drużyny. Zawodnicy byli wyłaniani w eliminacjach wewnętrznych. W czasie finału II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Życiu i Działalności Stanisława Mikołajczyka uczniowie musieli rozwiązać test.

 

6 najlepszych przeszło do etapu ustnego. – Pytania były bardzo trudne. Przygotowali je członkowie Zarządu Głównego Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu- mówi Małgorzata Rudowicz, nauczycielka języka polskiego w ZSz w Opatówku, który w tym roku był gospodarzem finału- wiedza uczniów, którzy zmierzyli się z tematem zaskakiwała. Można śmiało stwierdzić, że historia jest ich pasją a poznawanie przeszłości sprawia im przyjemność. Nam, nauczycielom, satysfakcje sprawia ich zaangażowanie w życie szkoły i fakt, że patron, Stanisław Mikołajczyk, jest dla nich osobą ważną i fascynującą, że chcą poznawać jego życie, dokonania i zasługi. W części pisemnej uczniowie odpowiadali na 30 pytań. W ustnej uczestnicy losowali zestawy zawierające 3 pytania. Każda odpowiedź była punktowana w skali od 3 do 0.

W czasie finału nie zabrakło przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego, posłów Józefa Rackiego i Piotra Walkowskiego. Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, laureatom podarował książki. – Stanisław Mikołajczyk to postać wybitna i zasłużona. Dla Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale i dla całego kraju. To wybitny polityk, którego cechowały skromność, ambicja i umiejętność łagodzenia sporów. Dobrze, że młodzi ludzie poznają biografie takich osób. Nie tylko ze względu na ich historyczne znaczenie, ale przede wszystkim ze względu na niezwykłą osobowość- podsumował europoseł.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w ubiegłym roku w Pasłęku. Pomysłodawczyniami zmagań uczniów ze szkół noszących im. Stanisława Mikołajczyka były Małgorzata Purzycka i Małgorzata Cytrynka, nauczycielki historii z tamtejszego ZSzEiT. W przyszłym roku mikołajczykowskie szkoły spotkają się w Wągrowcu.

Klasyfikacja drużynowa:

I- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Mikołajczyka nr 1 w Gnieźnie

II- Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych im. Stanisława Mikołajczyka w

Pasłęku

III- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Wągrowcu

IV- Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku

 

Klasyfikacja indywidualna:

I Szymon Czarnecki z Opatówka

II Jakub Pawelec z Pasłęka

III Marcin Suchodolski z Pasłęka

 

Jury:

Andrzej Skałecki, wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu

Justyna Urbaniak i Michał Kraszkiewicz- Starostwo Powiatowe w Kaliszu

 

Dla zwycięzców

– pierwszego miejsca indywidualnie i drużynowo wyjazd do PE w Brukseli

– drugiego miejsca indywidualnie i drużynowo wyjazd do Parlamentu RP

– trzeciego miejsca indywidualnie i drużynowo wyjazd do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

 

Zwycięzcy otrzymali też książki i dyplomy.