Co dalej z relacjami Unia Europejska-Ukraina?

13 i 14 czerwca w Strasburgu odbyło się XIX spotkanie Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina. Oprócz członków zasiadających w komisji, w posiedzeniu wziął również udział unijny Komisarz ds. Rozszerzenia Stefan Fule. Ukraińscy deputowani przedwcześnie opuścili posiedzenie Komisji.

Spotkanie odbyło się w kluczowym czasie dla relacji na linii UE-Ukraina. Na Ukrainie odbywają się Mistrzostwa Europy w Piłce nożnej, co jak zauważyli uczestnicy posiedzenia, czyni z tego kraju ważną część nowoczesnej Europy.

Podczas spotkania dyskutowano głównie o nadchodzących na Ukrainie wyborach. Poruszono też kwestię misji unijnych obserwatorów na Ukrainie- byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coxa oraz byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Pierwotnie ich zadaniem miała być jedynie obserwacja procesu kasacyjnego uwięzionej byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, ale nie wyklucza się rozszerzenia ich mandatu na obserwację sytuacji byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Łucenki oraz byłego ministra obrony Walerija Iwaszczenki. Reprezentujący w debacie Parlament Europejski, Eurodeputowany Andrzej Grzyb stwierdził: Misja obserwacyjna prezydenta Kwaśniewskiego i Przewodniczącego Coxa jest wyrazem dobrej woli politycznej. Istotnym przedsięwzięciem dla stosunków na linii UE-Ukraina będzie powołanie Specjalnego Przedstawiciela UE ds. Praw Człowieka, który będzie się zajmował właśnie takimi sprawami jak te omawiane w kontekście Ukrainy.

W posiedzeniu Komisji wziął również udział Zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych ds. stosunków międzyinstytucjonalnych Maciej Popowski. Odniósł się on do Umowy Stowarzyszeniowej zawartej pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską: Umowa Stowarzyszeniowa Ukraina-UE ma potencjał, aby przyspieszyć integrację Ukrainy z Unią Europejską i jest najbardziej ambitnym tego typu dokumentem od dawna.

Warte odnotowania są również głosy ze strony delegacji ukraińskiej. Szef departamentu ds. UE w ukraińskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Vsevolod Chentsov zaznaczył, że współpraca pomiędzy UE a Ukrainą powinna być kontynuowana i zacieśniana, pomimo tego, że w pewnych kwestiach strony mogą się nie zgadzać. Stwierdził również, że ukraińskie sądownictwo powinno pozostać niezależne i wolne od nacisków, również tych pochodzących z zewnątrz. W krytycznym tonie wypowiedziała się natomiast przedstawicielka partii Nasza Ukraina Irina Geraschenko: Sprawa Julii Tymoszenko jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Tymoszenko jest całkowicie izolowana i żaden członek jej partii politycznej nie ma możliwości spotkania się z nią. To wbrew prawom człowieka. Rząd ukraiński nie robi nic, aby zmienić tę sytuację.

Podczas posiedzenia komisji doszło do niecodziennej sytuacji. Ukraińscy deputowani z rządzącej Partii Regionów opuścili salę obrad. Nieoficjalnie mówi się, że chcieli w ten sposób zapobiec zapisaniu w tekście podsumowującym posiedzenie słów o konieczności politycznego rozstrzygnięcia spraw więzionych: Julii Tymoszenko oraz ministrów w jej rządzie.

 

Link do strony Delegacji Parlamentu Europejskiego do komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina: http://www.europarl.europa.eu/delegations/pl/d-ua/home.html

 

Oprac. Karol Lewandowski