Miłość do Ziemi, szacunek dla przodków i dbałość o następne pokolenia sprawiły, że dzięki mieszkańcom wsi, rolnikom zachowany został w Polsce tradycyjny krajobraz na terenach wiejskich. Polskie rolnictwo rozwija się zgodzie z naturą, zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe i jednocześnie dbając o przyrodę – takie słowa polskiego ministra rolnictwa mogli przeczytać goście przybywający na konferencję.
W dwudniowych rozmowach w trakcie Globalnego Forum ds. Krajobrazu uczestniczyła podsekretarz stanu Krystyna Gurbiel, która również podkreślała, przywiązanie polskich rolników do ziemi, na której pracują i świadomość, że krajobraz i natura, polskie środowisko, to cechy pozytywnie wyróżniające nasz kraj w skali światowej.
Krystyna Gurbiel podczas swoich wystąpień przybliżyła uczestnikom Forum specyfikę polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. Podkreśliła duże zróżnicowanie wiejskiego pejzażu, co wiąże się z uwarunkowaniami historycznymi, społecznymi i gospodarczymi.
Przyznała, że rolnictwo to sektor, wobec którego stawia się duże oczekiwania, jeżeli chodzi o negocjacje klimatyczne. – Również rolnicy na całym świecie oczekują postępów w negocjacjach i konkretnych rozwiązań – dodała i wyraziła przekonanie, że wypracowane konkluzje, przybliżą do umowy wieńczącej negocjacje klimatyczne. Umowy, która powinna uwzględniać wymogi rolnictwa, jak i specyfikę krajobrazu różnych zakątków świata.
– W skali globalnej rolnictwo staje się sektorem strategicznym, ponieważ stawia się przed nim wyzwanie, jakim jest sprostanie rosnącym potrzebom żywieniowym świata. Podczas Forum rozmawialiśmy o tym, że w obliczy rosnącej populacji istnieje potrzeba innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na zwiększenie produkcji, ale jednocześnie będą przyjazne dla środowiska – powiedziała wiceminister rolnictwa
Blisko 1400 uczestników Forum, z ponad 90 państw na świecie, to dowód na to, jak ważną funkcję pełnią rolnictwo i leśnictwo. Wszyscy uczestnicy podkreślali, że konferencje takie jak ta, pozwalają na wymianę poglądów i spotkanie się interesariuszy z różnych dziedzin.
Elementem towarzyszącym konferencji była prezentacja polskich produktów rolnictwa ekologicznego oraz produktów regionalnych i tradycyjnych zarejestrowanych w unijnym systemie Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych i Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności. W ramach prezentacji odbył się również pokaz wypieku rogali świętomarcińskich zarejestrowanych jako Chronione Oznaczenie Geograficzne przez piekarza należącego do Grupy Producentów Środka Spożywczego Rogal Świętomarciński. Podczas pokazu omówione zostały poszczególne etapy wypieku rogali świętomarcińskich, wraz z degustacją gotowego wyrobu.
Dodatkowo zagraniczni goście mogli uzyskać informacje na temat specyfiki polskiego krajobrazu odwiedzając stoiska resortu rolnictwa i środowiska oraz zapoznając się z plakatami, prezentowanymi przed wejściem na teren Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: www.minrol.gov.pl