WĄGROWIECKIE FORUM KOBIET PROMUJE DZIEDZICTWO KULINARNE WIELKOPOLSKI

Członkinie i sympatyczki Koła Terenowego Powiatu Wągrowieckiego Stowarzyszenia „Krajowe Forum Kobiet” w dniu 20 marca br. spotkały się przedświątecznie, w miejscowości Kuszewo (gmina Skoki, powiat wągrowiecki). Spotkanie miało charakter szczególny, gdyż zaszczyciła je swoją obecnością pani Kinga Bronś, przedstawicielka  Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, przyjmując zaproszenie  Forum Kobiet. Spotkanie otworzyły: prezes Koła Małgorzata Strzelecka i członkini Aleksandra Łączyńska, które powitały wszystkich zebranych. Wśród gości obecni byli także: radna Rady Powiatu  pani Iwona Tyll oraz prezes Zarządu Powiatowego PSL pan Eugeniusz Pyrzyński.

            Tematyka spotkania była bardzo interesująca, bowiem dotyczyła Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Wielkopolska to region posiadający wyjątkowe produkty i potrawy, które zasługują  na upowszechnienie i poznanie, nie tylko ze względu na bogatą  historię, ale i doskonałą jakość. Korzystając  z katalogu restauracji, gospodarstw turystycznych, sklepów itp., uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że warto zwracać uwagę na logotyp Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, dzięki któremu znajdziemy produkty czy dania przygotowywane w oparciu o tradycyjne receptury z wykorzystaniem lokalnych produktów. Jest to podpowiedź, aby przygotowując święta czy podróżując podczas nich, korzystać z regionalnej żywności.

            Spotkanie urozmaicił pokaz rękodzieła wielkanocnego wykonanego przez panie Mirosławę Tylczyńską i członkinię Koła Aleksandrę Łączyńską. Stroiki i nietuzinkowe pisanki cieszyły wzrok wszystkich gości. Spotkanie przebiegało w niezwykle sympatycznej atmosferze, o którą zadbała pani sołtys Krystyna Gruss  z Kuszewa. Prezes KTPWS ”KFK” zakończyła spotkanie, dziękując za udział w nim, a z okazji Świąt Wielkanocnych życzyła wszystkim nie tylko wspaniałych przeżyć duchowych, ale również smacznego.

            Tradycje warto kultywować, gdyż są one łącznikiem między czasami, które minęły, które trwają i tymi, które nastąpią. Postępując w ten sposób, przyczyniamy się do tego, że za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat kolejne pokolenia będą rozumiały ten świat, który bezpowrotnie mija.