Delegatów Wielkopolskiej Izby Rolniczej powitał obecny na spotkaniu Wiceburmistrz Turku Mirosław Mękarski, który podkreślał dobrą współpracę z samorządem rolniczym oraz życzył uczestnikom Walnego Zgromadzenia owocnych obrad. W spotkaniu uczestniczyła także Zbigniew Greber Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Filia w Kościelcu.

Delegaci Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej przyjęli sprawozdanie z pracy Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w okresie od 1 kwietnia 2014 do 31 maja 2014 r. oraz omówili sprawy bieżące. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Mirosław Potrawiak przedstawił delegatom pozytywny wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie Zarządowi WIR absolutorium. W wyniku dyskusji Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej podjęło uchwałę o udzieleniu absolutorium Zarządowi WIR za rok 2013.

W dalszej części spotkania przyjęto następujące wnioski zgłoszone przez Rady Powiatowe.

  • Wyjaśnienie podstaw prawnych związanych z wprowadzaniem nowych gatunków zwierząt łownych do obwodu łowieckiego oraz wprowadzenie o zmian w ustawie „Prawo łowieckie” w kierunku poszerzenia listy zwierząt łownych, za które odpowiadają Koła Łowieckie o muflony oraz o te zwierzęta, które zostały sprowadzone przez te Koła.
  • Przeprowadzenie zmian w Ustawie Prawo Łowieckie i Ustawie o Ochronie Przyrody w zakresie wypłaty odszkodowań rolnikom za szkody spowodowane przez gatunki ptaków i zwierząt będących pod ochroną.
  • Zorganizowanie spotkania z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim na terenie powiatu gostyńskiego. Spotkanie miałoby się odbyć w ramach konsultacji dotyczących systemu płatności bezpośrednich w Polsce w latach 2015-2020.
  • Wyjaśnienie stanu prawnego gruntów znajdujących się w zasobach ANR – 66 ha gruntów na gm. Poniec, obr. Wydawy (dz. 852/1, 220).
  • Wniosek do Agencji Nieruchomości Rolnych o przekazanie do Biur Powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej wykazów gruntów znajdujących się w danym powiecie, które są dzierżawione z Zasobów Skarbu Państwa.
  • Nowelizacja ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 6 czerwca 2012 r. poz. 637), która w art. 3, wprowadziła zmiany do ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dotyczą one i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do lat 67.
  • Dodatkowe dotowanie tradycyjnych gospodarstw o niskim areale.
  • Ponowić wniosek do Krajowej Rady Izb Rolniczych o podtrzymanie stanowiska KRIR w zakresie utrzymania płatności do produkcji buraków cukrowych oraz zachowanie ich na tym samym poziomie co dotychczas.
  • Wniosek do KRIR oraz Ministra Marka Sawickiego w sprawie konsultacji społecznych „Systemu Płatności Bezpośrednich w Polsce w Latach 2015-2020” w zakresie wsparcia PŁATNOŚCI ZWIĄZANYCH Z PRODUKCJĄ:
    • Wsparcie sektora produkcji bydła poprzez wypłatę płatności tylko raz do sztuki w wieku 6-30 miesięcy oraz utrzymanie minimum 5 sztuk bydła natomiast wypłatę realizować za wszystkie sztuki pod warunkiem spełnienia minimalnej ilości utrzymania 5 szt.
    • Wypłatę tzw. „Płatności do krów” przy utrzymaniu minimalnej ilości sztuk na poziomie 5-ciu a wypłatę realizować od pierwszej sztuki pod warunkiem spełnienia ilości minimalnej oraz ograniczenie realizacji wypłaty płatności do poziomu 37 szt. w stadzie.
    • Wsparcie sektora produkcji buraka cukrowego tzw. „Płatność Cukrową” zamiast proponowanej wypłaty do hektara uprawy wypłaty do wyprodukowanej tony buraków lub cukru w zależności od systemu kontraktacji dostawy uzgodnionej z producentem cukru.
  • Wniosek do Prezesa i Zarządu WIR w Poznaniu w sprawie wyjaśnienia trybu sprzedaży nieruchomości rolnej położonej w Powiecie Krotoszyńskim, gmina Koźmin Wielkopolski, obręb Staniew i obręb Psie Pole pochodzącej ze zlikwidowanego KPGR Rusko.
  • Wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o utrzymanie na dotychczasowym poziomie dopłat cukrowych do 2020 roku o utrzymanie dopłaty historycznej do produkcji skrobi ziemniaczanej na aktualnie uprawiana powierzchnię .
  • Wniosek o zwiększenie w nowym PROW na lata 2014-2020 dofinasowania na Modernizację gospodarstw rolnych zwiększyć do kwoty 300 000 (trzysta tysięcy zł) także dla gospodarstw średnich do 100 ha.
  • Wniosek do Zarządu Województwa Wielkopolskiego o wyciągnięcie konsekwencji wobec jednostki zarządzającej zbiornikiem małej retencji na rzece Powie położonym w gminie Stare Miasto z powodu nieprawidłowego realizowania pozwolenia wodnoprawnego wydanego na ten zbiornik.

W trakcie dyskusji pojawiło się wiele kwestii dotyczących podziału środków w ramach płatności bezpośrednich w latach 2015-2020. Stąd też Prezes Piotr Walkowski, w odpowiedzi na wniosek Antoniego Grzebisza, zaprosił wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu roboczym, mającym na celu wypracowanie stanowiska WIR wobec rządowego projektu podziału środków w ramach dopłat. Spotkanie zaplanowano na 8 lipca br. w Biurze Wojewódzkim WIR w Poznaniu.

Na zakończenie Prezes Piotr Walkowski podziękował Panom Krzysztofowi Przygońskiemu oraz Markowi Pańczykowi za przygotowanie i poprowadzenie obrad XIV Walnego Zgromadzenia WIR.

Katarzyna Strzyż
Biuro WIR w Ostrowie Wlkp.

Źródło: http://www.wir.org.pl/aktualne/xiv_wz.htm