85-LECIE ZMW „WICI” – „ROLNICTWO NOWOCZESNE NIE OD DZIŚ”
{flike}
85. lecie istnienia świętował Związek Młodzieży Wiejskiej. Z tej okazji 18 października członkowie oraz zaproszeni goście wzięli udział w konferencji „Rolnictwo Nowoczesne nie od dziś – młodzież w kształtowaniu oblicz wielkopolskiej wsi”, która odbyła się w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno spożywczego w Szreniawie. [ZDJĘCIA]
Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie organizatorów konferencji – Wiceprezesa Stowarzyszenia „Pokolenia Wielkopolska” Tadeusza Kurasia, Prezesa ZW ZMW w Wielkopolsce Karola Maca oraz Dyrektora Muzeum w Szreniawie dra Jana Maćkowiaka byli: Wiceminister Rolnictwa Zofia Szalczyk, Senator RP Andżelika Możdżanowska, Poseł do PE Andrzej Grzyb, Poseł na Sejm RP Józef Racki, przedstawiciele świata nauki, samorządowcy, dyrektorzy jednostek związanych ze środowiskiem rolniczym , a przede wszystkim byli przewodniczący ZMW „Wici” w Wielkopolsce oraz członkowie tej organizacji.
Zobacz: www.tvwielkopolska.pl – Szreniawa: jubileusz młodych rolników
Podczas konferencji poruszano tematy związane z problemami wsi i rolnictwa w działalności ZMW, przedstawiono stanowisko wobec współczesnych problemów wsi i rolnictwa oraz jego przyszłości. Wręczono również medale oraz dyplomy szczególnie zasłużonym dla Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” w Wielkopolsce. Do organizacji zostali przyjęci takze nowi członkowie, którym wręczono charakterystyczne przypinki ZMW.
Patronat nad konferencją objęli: Wicemarszałek Sejmu RP Eugeniusz Grzeszczak, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba oraz Poseł do PE, Prezes ZW PSL w Wielkopolsce Andrzej Grzyb.
Związek Młodzieży Wiejskiej to organizacja skupiająca młodzież ze środowisk wiejskich i małomiasteczkowych. Liczy obecnie ok. 10 tysięcy członków. Jego założycielem był w 1928 Ignacy Solarz – pedagog, twórca uniwersytetów ludowych. Związek Młodzieży Wiejskiej działał nieprzerwanie w latach 1928–1939. Od 1931 związany był ze Stronnictwem Ludowym. Prowadził działalność kulturalno-oświatową oraz wychowawczą, m.in. poprzez uniwersytety ludowe. W 1935 wielu działaczy związku weszło w skład władz naczelnych SL. Członkowie związku opracowali zasady agraryzmu, który stał się podstawą ideologii ZMW oraz SL. W sierpniu 1944 został reaktywowany pod nazwą ZMW RP „Wici”. W 1948 związek wszedł w skład Związku Młodzieży Polskiej, a na fali odwilży październikowej w 1957 ponownie się usamodzielnił. W 1976 wszedł w skład Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej, a od 3 grudnia 1980 organizacja ponownie działa samodzielnie.
www.zmw.pl
Oprac. K. Kołodziejczak