– W tym roku pojawili się także przedstawiciele gminy Mieścisko z północy. To sprawia, że gęsina będzie rozpropagowana w całej Wielkopolsce i będzie trafiała na stoły jej mieszkańców. Poprzez akcję pomagamy również producentom, którzy mogą zbywać pisklęta – powiedział Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, które sfinansowało zakup gęsich piskląt. – Mamy jednak nadzieję, że dzięki akcji Wielkopolanie zaczną sami kupować pisklęta, rozwijać przydomowe hodowle i propagować gęsinę przy każdej okazji – dodał.
Akcja, którą w ubiegłym roku wymyśliła Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania ma na celu przywrócenie zainteresowania hodowlą gęsi na niewielką skalę, lun w gospodarstwach, które nastawione są na inna produkcję a drób ma być urozmaiceniem. Dlatego rozdawano od 5 do 10 piskląt.
– Gęsi zniknęły z krajobrazu naszej wsi. To wynika ze zmian, które następowały. Od kilku lat tradycja przydomowego chowu drobiu znowu wraca i rozdawanie piskląt to świetny pomysł by wspomóc tych, którzy chcą ją wskrzesić. Dobrze, że pomysłodawcy, czyli Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania, organizatorzy Ogólnopolskiego Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi i Urząd Marszałkowski włączyli w to Koła Gospodyń Wiejskich, które mają ogromne zasługi w podtrzymywaniu obyczajów wsi – dodał Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Specjaliści uważają, że właśnie gęsi łatwo się hoduje. Między innymi dlatego w czasie akcji rozdawane są te ptaki.
Źródło: http://andrzejgrzyb.eu/piskleta-polskiej-gesi-dla-wielkopolskich-rolnikow/