24 października na Targowisku Miejskim w Pile odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła Krzysztofa Paszyka oraz wicestarosty pilskiego Stefana Piechockiego. W miejscu w którym mieszkańcy Piły mają dostęp do wysokiej jakości polskich produktów rolno-spożywczych poseł K. Paszyk przedstawił wątpliwości dotyczące umowy o wolnym handlu UE-Kanada (CETA).

– Umowa o wolnym handlu z Kanadą może spowodować znaczne pogorszenie naszej konkurencyjności. Jest obawa zalewu tanich produktów ze Stanów Zjednoczonych. Przez Kanadę mogą być przesyłane produkty kiepskiej jakości – mówił Krzysztof Paszyk.

– Warunki CETY były negocjowane w sposób tajny przez urzędników Komisji Europejskiej. Dziś to w rękach rządu jest poparcie tej umowy – dodał poseł PSL.

Blokowanie wejścia w życie umowy przez belgijską Walonię zdaniem posła Krzysztofa Paszyka nie zwalnia polskiego rządu z odpowiedzialności:

– Nie chciałbym żeby polscy konsumenci zawdzięczali możliwość dostępu do dobrych jakościowo produktów parlamentowi Walonii. Wolałbym, żebyśmy mogli liczyć na polski rząd. Domagamy się, żeby stanął na wysokości zadania.

Podczas konferencji poruszono też temat projektu budżetu na 2017 r. Jak podkreślał poseł PSL, założenia ustawy budżetowej są nierealistyczne. Planowany wzrost gospodarczy na poziomie 3,6 % PKB wyraźnie odbiega od prognoz ekonomistów, którzy spodziewają się ok. 3 % wzrostu. Trudno też oczekiwać inflacji na poziomie 1,6%, w sytuacji, kiedy od wielu miesięcy utrzymuje się w Polsce deflacja.

Największym zarzutem ludowców pod adresem autorów ustawy budżetowej jest stagnacja w środkach przeznaczonych dla samorządów. Krzysztof Paszyk określił to jako „zwijanie polski lokalnej”, podnosząc takie przykłady jak: obcięcie o 200 mln zł finansowania remontów dróg lokalnych, brak wsparcia dla szpitali powiatowych, oraz problem zaległej subwencji oświatowej, którą państwo jest winne samorządom.